Torte me banane
Torte me banane

Torte me banane

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

100 gr Lajthia, 75 gr Bajame te bluara, 200 gr Buter ose margarine, 1 Pako sheqer vanille, 1 Luge qaji kanell, 1 prise krip, 4 veze, 350 gr Miell, 1 Pako peciv, 1 Banane, 150 gr Cokolate, 20 gr Vaj kokosi

Pregaditja e recetës :

Lejthia i coptojme ndersa dy luge gjelle lajthia i lem anash per dekor.

Vajin, sheqer vanillen, sheqerin, kanellen dhe kripen i rrahim me mikser.

Ia shtojme vezet nje nga nje dhe ne fund miellin e perzier me bajame dhe bakin.

Bananet i qerojme dhe i presim ne copa te vogla dhe i hedhim te kremi me vezet dhe ne fund ia hedhim edhe lajthiat.

Marrim nje tepsi te gjate 30 cm e lyejm me vaj dhe e derdhim brumin aty. te pjeket ne temperatur 175 Grad per 1 ore. (Te shpohet torta per ta vertetuar a eshte pjekur plotesisht).

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem 15 minuta te ftohet.

Cokolaten e shkrim me vajin e kokosit dhe e hedhim siper tortes duke e dekoruar siper edhe me lajthiat qe i kemi len anash per dekor.

Te qendroje torta ne frigorifer per 50 minuta deri sa te forcohet cokolata.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte akullore
Roladë me patate
Embelsir me gjalpë kikiriku