Krem qershie me mascarpone
Krem qershie me mascarpone

Krem qershie me mascarpone

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1/2 limoni, 250 gr mascarpone, 150 gr ajk, 50 gr sheqer, 1 prise cimt, 1 kavanoz qershia(qershia pa uje 370gr), 50g qokollad

Pregaditja e recetës :

Gjysmen e limonit e lajm me uje te nxeht dhe e lejm te thahet.

Levoren e limonit e bluajm imet dhe pastaj e shtrydhim ia marrim lengun.

Mascarponen e perziejm me levoren e limonit dhe lengun e saj.

Ajken me 50gr sheqer e rrahim deri sa te forcohet, pastaj ia qesim nje prise cimt dhe me tel kuzhine e rrahim me kujdes dhe e bejm bashk me marscaponen.

Qershit i lejm te kullohen mir.

Mbushjen e bejme me kujdes siq shihet ne foto dhe ne fund e dekorojm me qokollad. (Per ata qe duan nje krem qershie si ne foto shikoni receptin e krem qershie qe postova me heret aty eshte ne detale e shenuar se si pergaditet)


Fjalet kyqe : pije  ndryshme  krem  qershie  mascarpone  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

E bardha e vezës,  shërues magjik kundër djegieve
Tortë me badema
Hudhra, ilaç për sëmundjet e gjakut