Kifle me djath
Kifle me djath

Kifle me djath

Kuzhint.com

Përbërësit: 1 kos i vogel 100 ml 1 krem kosi 100 ml 1 qumësht 100 ml 1 vaj 100 ml 2 lug sheqer 2 vezë 40 g maja të freskëta majë e kripë 700 gr miell mbushje 250 gr margarinë 200 gr + 200 gr djathë 200 gr sallam 1 te bardhe te ves Përgatitja: Ne nje en qesim se pari krem kosin pastaj kosin dhe qumësht pak te nxeht, pastaj shtojm sheqer dhe maja dhe madje edhe 4 lug miell, dhe i leme qe te fryet pak, Pasi te jet fryr maja në të shtojm përbërësit e tjerë, dhe gatuajm nje brumë ku e lënë në një vend të ngrohtë për tu dyfishuar në masa. Pasi te jet dyfishuar masa e shtrijm ne një pet të madhe, hedhim siper margarinën të prer ne feta te holla dhe 2oo gr djathë te shpërbër(grimcuar) ku pastaj e mbështjellë me një role dhe e leme ne frigorifer për të pushuar për gjysem ore, Pastaj përsëri brumin e marrim dhe e shtrim ne një pet drejtkëndëshe duke e prerë atë në pesë korsi dhe pastaj zig zak e prejm per i dhen forma trekëndëshi, ku te gjitha trekendshat i mbushim me djathë dhe sallam te copëtuar në mes i mbeshtjellim ne form kifle dhe i lyejm siper me te, verdhë te vezes. pastaj 0i lem te pushojn derisa te nxehet furra ne 180 grad C dhe i pjekim deri sa te marrin nje ngjyr te arte.. http://coolfood. co/


Fjalet kyqe : brumera  kifle  djath  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si pergaditet Karameli  - nga tegatuajm.com
Tave makaronash me spinaq dhe mishe pule
Makarona gjelle  me mishe te bardhe