Kek me karota
Kek me karota

Kek me karota

Kuzhint.com

KEK ME KARROTA (CARROT CAKE) Perberesit: -167 ml gjalpe) -2 veze te medha -vanilje -180 gr karrote e grire -80 gr arra -295 gr sheqer kaf -200 gr miell -1 luge gjelle kanelle -sode buke -Kreme per zbukurim Kjo recete eshte per nje ene me diamenter rreth 20 cm per 8-10 persona Pergatitja: Parangrohim stufen me 180 grade Perziejme se bashku vezet, gjalpin, karroten, arrat dhe sheqerin kafe.

Ne nje ene tjeter perziejme miellin, kanellen dhe soden dhe ja hedhim siper perberjes se lengshme. I perziejme te gjitha se bashku(jo shume)dhe me pas e fusim ne tepsi per ta pjekur. Piqet per 55-65 min. Nderkohe pergaditim masen per kremin : -60 gr djath i bute(philadelphia) -30 gr gjalp i bute -2 luge gjelle leng limoni -180 gr sheqer pluhur Perziejme se bashku ne nje ene tjeter te gjithe perbersit me mikser ngadal derisa te formohet nje mase homogjene, paseaj e ndajm totren ne tri pjes ku ne qdo mes e lyejm me krem dhe e vendosim prap mbi pjesen tjeter te tortes dhe mbi te qesim kremin e mbetur duke e ndar nje mase nga kremi qe ta zbukurojm torten si ne foto. Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  karota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me patate ne furre nga  Kaltrina Berisha
Keke me arra dhe çokollade
Karrotë dhe mjaltë kundër akneve