Speca Çara Me Karota Turshi
Speca Çara Me Karota Turshi

Speca Çara Me Karota Turshi

Kuzhint.com

Përbërësit:

2kg speca çara,

500ml uthull,

500ml ujë,

500gr karota,

4 lugë të supës sheqer,

5 lugë të supës kripë,

1 tufë majdanoz,

1 lugë të mesme piper të zi fara

1 lugë të mesme vinobran,

1 lugë të mesme konzervans.

Përgatitja:

Së pari specat i pastrojm me ujë një nga një dhe i lëjmë të kullohen dhe teren.

Në tenxhere në zjarr mesatar qesim ujin, uthullën, sheqerin, kripën dhe kur fillon të valoj uji i përvëlojm specat (vetëm sa i fusim në ujë i largojm menjëherë).

Specat i qesim në një tepsi dhe i lëjmë të ftohen.

Kur të jenë ftohur fillojm i rendisim në kavanozë.

Një rend speca një rend karota (karotat duhet me qenë të prera rath rath) disa thelpinj hudhër të grimcuar, majdanoz të grimcuar prap një rend speca dhe kështu vazhdojm deri në fund në pjesën e sipërme dmth në fund ja qesim piperin e zi fara dhe pak vinobran dhe pak konzervans.

Kavanozët i lëjmë për disa orë pa i mbyll deri sa ta lëshojn pak lëngun e vet.

Para se ti mbyllim mirë ja qesim ujin e mbetur (uji duhet me qenë i ftohtë).

I mbyllim kavanozët mirë.


Fjalet kyqe : turshi  speca  qara  karota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet më të mira për meshkujt
Krem karamel
Pogaqe e shpejt me susam dhe kos