Kek i shpejt
Kek i shpejt

Kek i shpejt

Kuzhint.com

Perberesit:

4 filxhan caji miellë,

2 filxhan caji sheqer,

3 kokrra vezë,

2 luge gjelle kakao,

1 filxhan kafeje vaj,

2 filxhane caji uje.

Per mbushje;

puding vanilje,

Sheqer pluhur,

Pergaditja:

Nxehim furren ne 180 Grad.

Pergatitja:

Ne nje ene perziejm vezet me sheqerin me pas hedhim vajin dhe ujin dhe ne te shtojm miellin, kakaon, peciven te perzieera mire qe te mos mbeten kokrriza kakao dhe prapi perziejm mire.

E qesim ne tepsi katrore dhe e pjekimi ne furre te mxeht me 180 grad C per 30 minuta pastaj provoni me thik per pjekjen Nderkohe qe piqet beni gati kremin e vaniljes sipas udhzimeve qe shkruan ne pako dhe e leni menjan derisa te beni disa gropa (vija)nga 1 cm te thella si ne foto pastaj beni mbushjen me kremin e vaket dhe e servoni te prer ne katror mbasi te jet ftohur duke e dekoru me sheqer pluhur.

Ju beft mire!Receta eshte nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me biskota dy ngjyrëshe
Bakllavë me vishnje
Gjevrek(simite) me susam