Gjuveqë shtëpije
Gjuveqë shtëpije

Gjuveqë shtëpije

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 700 ml vaj
  • 1 kg qepë
  • 1 kg karrota
  • 2 kg piper
  • 1. 5 kg patëllxhan
  • 3 kg domate
  • Piper 1-2 lugë çaji
  • disa fletë dafine dhe kripe

Përgatitja:

Ne fillim te gjitha perimet i pastërojm mire dhe pastai i preim dhe i vendosim ne një ene të madhe me vaje per ti ngrohur.

Së pari, vëndosim qepët e copëtuar dhe i skuqim për 5 minuta,. Pastaj shtojmmkarrota te prera ne feta dhe edhe keto i fergojm për 5-6 minuta.

Ne vazhdim shtojm speca ku edhe keto i fergojm për 5 minuta përsëri.

Pastaj shtojm tek masa e ferguar fetat e patëllxhaniave dhe i fergojm prap 5-6 minuta.

Së fundi, shtojm domatet e e qeruara dhe te prera ne feta, kui lëjmë qe të gatuaj en(zihen) edhe 20 minuta duke i perzier. herë pas here.

Shtoni fletët dafine, kripën dhe piperin dhe prap i ziejmne ngrohje te ulët për 5 minuta.

Gjuveqin e pergaditur dhe te ngrohtë duhet ta vendosim nëper kavanoza te nxehtë te sterilizuar dhe pastaj i vendosim qe te ftohen .

Perkthyer nga--recepti-svijeta


Fjalet kyqe : turshi  gjyveqe  shtepije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mos i hidhni lëkurat e bananes
Makarona ne tav
Ilaçi për Kancer ështe gjetur para 65 vitëve