Fli Kosove
Fli Kosove

Fli Kosove

Kuzhint.com

Per brumin duhet:

mielle sipas nevojes, 2 l uje, kripe,

Per lyerjen e petave duhet:

200 gr gjalpe, 2 filxhana caji ajke, 1 gote qumeshte 3 luge vaj.

Ne nje ene hidhet miell, kripe, uje i ftohte dhe perzihen ne nje brume te holle si per petulla.

Ne nje ene tjeter shkrihet gjalpe, ajke, vaj dhe qumesht, perzihet masa e krijuar derisa te

gjithe permbajtesit te jene skrire ne nje mase te vetme,

Lyhet tepsia me yndyre dhe me nje luge merret brumi i holle dhe hidhet nga cepi i tepsise deri

afer mesit dhe krijohen rradhe te cilat mbulojne gjithe tepsine.

Mesi i cili eshte bosh mbushet me rradhe paralele. (shih skicen) Gjithe siperfaqja lyhet me

masen e pergatitur dhe futet ne furren e ngrohur.

Kjo piqet per 3-5 minuta.

Nxirret nga furra per te vazhduar me rendin tjeter.

Brumi i holle tashme hidhet ne te njejten menyre por midis dy rradheve derisa

te jete mbuluar e gjithe tepsia.

Perseri lyhet me masen dhe piqet per 3-5 minuta.

Kjo procedure vazhdon derisa te mbushet tepsia.

Flia lihet te ftohet per 10 minuta dhe serviret me kos, djathe ose mjalte.


Fjalet kyqe : tradicionale  kosove  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona ne tav
Trahana
Biskota të shijshme tajlandeze