Dieta me limon
Dieta me limon

Dieta me limon

Kuzhint.com

Dieta qe e perdorin edhe yjet e Hollywood-it

Mjaft e përdorur nga yjet e Hollywood-it, dieta me limon nuk te privon nga asgjë.

Përkundrazi ajo ka te beje me kombinimin e ushqimeve te ndryshme dhe limonit.

Parimi i dietës me limon

Kjo lloj diete ndihmon për t’u dobësuar si dhe për te hequr gjithë toksinat (helmet) e trupit.

Limoni na jep gjithashtu mundësinë për te konsumuar një ushqim te shëndetshëm, te ekuilibruar dhe te shumëllojshëm.

Avantazhet: Kjo dite ndryshe nga te tjerat nuk te privon nga asnjë ushqim.

Me shume sesa një dite ajo ne fakt ka te beje me ndryshimin e disa zakoneve ushqimore me qellim qe te pastroje ne mënyrë natyrale organizmin.

Duke e ndjekur atë, ju do te privilegjoni ushqimet qe stimulojnë tretjen, siç është edhe limoni.

Disavantazhet: Ne fakt është e vështirë te gjenden disavantazhe për këtë diete e cila iu kthen ne forme dhe tonifikon trupin.

Kush mund ta përdorë?

Kjo diete është e shkëlqyer për te gjithë ata qe duan te largojnë toksinat nga organizmi, qe duan te ndihen me mire, te kenë një trup me te tonifikuar, te largojnë lodhjet apo dhimbjet dhe qe sigurisht duan te dobësohen.

Është një diete mjaft e lehte për t’u ndjekur, vetëm se ata qe kane probleme me veshkat apo djegien e stomakut duhet ta shmangin.

Gjithsesi para se ta ndërmerrni këtë sfide këshillohuni njëherë me mjekun.

Mënyra si ndiqet kjo dite

Bazat: Ideja është te futet limoni ne çdo vakt dhe ne çdo gatim.

Mostretja e ushqimit zakonisht mund t’iu beje te shtoni ne peshe dhe ne këtë moment limoni ndërhyn duke e tretur ate.

Fazat: Fillimisht gjate 24 orëve te para behet detoksifikimi.

Ju duhet te konsumoni vetem ushqime qe pastrojnë organizmin.

Mos harroni te pini sa me tepër ujë. Çdo mëngjes duhet te pini limonade.

Beni kujdes edhe me zgjedhjen e kësaj frute.

Privilegjojeni atë te freskët.

Shkëmbejeni uthullën e sallatës me limonin e shtrydhur ose shtrydhni dhe prini disa rondele limoni tek peshku qe do konsumoni.

Ju duhet gjithashtu te ulni sasinë e sheqerit dhe te konsumoni sa me tepër produkte bio.

Cfare mund te hani: perime, produkte komplete, erëzat ne vend te kripës.

Preferoni me tepër ushqimet e pjekura dhe shmangni edhe yndyrën e tepërt.

Nëse ndiqni te gjitha parimet e mësipërme, kilogramët tuaj do te ulen për tre jave dhe do keni plot vitamina ne organizëm.


Fjalet kyqe : embelsira  dieta  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe  me rende  dhe me djathe
Role me krepa dhe banane
Torte e bardhe me çokolate