Biskota "kapela bardh"
Biskota "kapela bardh"

Biskota "kapela bardh"

Kuzhint.com

Për brumë :

250 g miell

250 g gjalpë ose margarinë

3 te verdha te vezës

60 g sheqer

Per mbuloj:

3 bardhë veze

200 g sheqer pluhur

Shumica preferojnë të bashkojë biskota me gjem te ndryshem

PËRGATITJA: Shkrijme margarinen dhe ne te thyejm 3 te verdha veze dhe e perziejm perberjen duke ia shtuar edhe sheqerin gradualisht shtojme miellin dhe me duar formojme brumin ne rasts se nuk formohet brumi shtoni edhe pak miell.

Shtrijene peten me pic dhe me nje gote beni rumbullake dhe renditni ne tepsi te shtruar me leter kuzhine, fusim biskotat ne furre per 15 minuta dhe menjher rrahim te bardhat e vezes me sheqer deri sa te shkumohen mire dhe pas 15 minutave me shiring largojme biskotat dhe i mbushim siper dhe i fusim prap ne furre ne temperatur te ngadalshme deri sa te pjeket e bardha.

Ne fund nga dy embelsira i bashkojme me reqel ose gjem qfar do qe na ka qelluar ne shtepi.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  kapela  bardh  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e shijshme me krem kokosi
Kube te mbështjellura me çkolladë
TARTE BROKOLI