Gurabija me rrushë
Gurabija me rrushë

Gurabija me rrushë

Kuzhint.com

Perbersit;

4 vez, 3-4 filgjana sheqer,

3 filgjana vaj,

3 filgjana kos,

1 sheqr vanile,

1 limon te grryer ne rende,

1 peciv,

8 filgjana mielle,

100 gr rrushe te terur.

Pergaditja;

Rrahim vezet dhe sheqerin me tel kuzhune per 6 min. pastaj ia shtojm 3 filgjana vaj, 3 filgjana kos, 1 sheqr vanile, 1limon te grryer ne rende, 1 peciv, dhe rrushin e terur.

Masen e perzim mir dhe ne fund ia hedhim millin deri sa te tretet i teri dhe marrin nje tepsi te shtruar me leter kuzhine ku keksave ia japim formen si ne foto ose sipas deshires mundet edhe ne tepsia me forma.

Kur te perfundojm me te gjithe brumin i pjekim ne temperatur 200 grad.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  keksa  rrushe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rizoto (oriz) me karkaleca dhe bishtaja nga tegatuajm
Sheqerpare turke
Torte me limon