Ëmbelsirë  me krem akullore
Ëmbelsirë me krem akullore

Ëmbelsirë me krem akullore

Kuzhint.com

Përbërsit:

1 kg akullore kremme ngjyr te bardhe,

4 peta tortë

500 g qershi të freskëta,

1 gote ujit lenge shurup qershi,

500 ml krem,

1 gote me maraschino (eshte lloj pijet me lenge qershijet),

qershija per dekorim.

Pergaditja e kremit:

E perzijem me mikser ne nje ene derisa te jete gati.

E ndajme ne dy pjese dhe te njera pjes hellim leng ngjyrues roze ndesa tj e lem te bardhe.

Përgatitja:

Marrim nje torte te gatshme dmth vetem sfungjer(apo pandispanjen) dhe e presim ne 3 pjese ose ne3 pet te gateshme.

Ne nje ene te madhe hedhim lengun e qershijave ( maraschino) dhe fusim brenda disqet e tortes qe te lagen me lengun e qershijave.

I fusim per 10 min disqet e tortes ne frigo per ngrirje vetem per 10 min.

Pastaj marrin diskun e pare dhe mbi te hedhim nje shtrese me akullore dhe mbi te hellim pak nga lengu i qeshijave (maraschino).

Pasi kemi ber shtresen e pare e fusim serisht ne frigo per 10 min te tjera.

Vazhdojme proceduren si kjo dhe me 2 shtresat e tjera.

Pasi kemi kryer pune dhe me shtresen e tret dhe te fundit dhe e kemi futur edhe per 10 min te tjera ne frigo e nxjerrim jashte dhe mbi te hellim dhe nje shtres nga kremi me akullore dhe pastaj me ndimen e sheringe kuzhine bejme lule duke e dekoruar si ne foto ku si dekor i vendosim qershija.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  akullore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me form lule
Gurabija me llokum
Biftek me pilaf dhe sos  nga tegatuajm.com