Ëmbelsirë me çokolatë dhe nescafe
Ëmbelsirë me çokolatë dhe nescafe

Ëmbelsirë me çokolatë dhe nescafe

Kuzhint.com

Perberesit:

125 gr Miellë,

3 Pako Nescafe me pak sheqer,

Nje luqe qaji peciv (bakin, pluhur per fryrjen e embelsires),

180 gr Sheqer,

Nje pako sheqer vanille,

120 gr Margarin ose gjalp,

100 gr Cokolate,

125 ml Uje,

Nje luge gjelle Schmand,

10 gr Kakao,

100 ml Qumesht,

Nje vezë,

Sheqer pluhur per dekor.

Pergaditja:

Nxehim furren ne 170 Grad.

Qumeshtin,

Schmand-in, gjalpin, sheqerin, sheqer vanillen, kakaon dhe cokolaten i hedhim ne nje tenxhere dhe e vendosim mbi zjarre ne temperatur te ulet deri sa te shkrihen gjalpi dhe cokolata.

Pastaj e largojme nga zjarri dhe e hedhim ne nje ene plastike dhe e lem te ftohet.

Vezen e rrahim me mikser, miellin e perziejme me peciven dhe neskafen dhe te gjitha sbashku i hedhim tek masa me gjalp e cokolate.

E perziejme masen mire dhe e hedhim ne nje tepsi te rrumbullaket te lyer me gjalp.

Embelsira te pjeket ne furre 40-45 minuta.

E largojme mbas 45 minutave nga furra dhe e jekmi torten nga tepsia.

E lem te ftohet dhe ne fund e pluhurosim me sheqer pluhur.

Embelsire e bere nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  cokolate  nescafe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe me djathe
Kek me çokollatë dhe arrë kokosi
Kungullur