Bukë pogaçe nga ne
Bukë pogaçe nga ne

Bukë pogaçe nga ne

Kuzhint.com

Bukë pogaçe nga ne

Përbërësit:

*1 gotë e madhe kos, një vezë,

*1 gotë e madhe qumesht,

*1 lugë e vogël(jo e mbushur plot)sodë buke,

*1 lugë çaji pecivë, miellë sipas nevojes,

*3 lugë vaj ulliri,

*1 lugë çaji kripë.

Pergaditja:

Zihet një brumë i butë me perbersit e me siperm.

Brumin e fituar e vendosim ne një tepsi të lyer me gjalpë dhe e rrafshojm mir me dorë pastaj e lyejm me vaj siper duke e shpuar me pirun ne disa vende.

Piqet në furrën te nxehur më parë ne 200 grad celsius, deri sa të skuqet.

E shpejtë, e shijshme dhe e lehtë për tu gatuar.


Fjalet kyqe : brumera  buke  pogaqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me rrush të that bere nga Florentina Mahmutaj
Ëmbelsirë tre diteshe
Mishë viqi me perime ne tavë