Ëmbëlsir si llokum
Ëmbëlsir si llokum

Ëmbëlsir si llokum

Kuzhint.com

Perbersit:

300 g miell,

1 litër ujë të ftohtë,

150 g sheqer,

Arra te bluara 150g.

PËRGATITJA:

Marrim nje ene te hekurt dhe e vendosim miellin dhe e perziejm me luge miellin ne shporet me temp. te vogel deri sa te nxehet shtojme gradualisht sheqerin dhe arrat dhe e perziejm vazhdimisht qe te mos digjet pastaj shkojm duke i shtuar uje te ftoht dhe duke e perzier mire e mire qe te mos behet gruda dhe pasi te kemi perfunduar me ujin e largojme ene dhe e vendosim ne nje tepsi katrore dhe i hedhim siper arra te grimcuara pasi te ftohet e presim ne kube njelloj sikurse ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  llokum  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kungull dhe karamel
Si te shtojme peshe ne menyre te shendetshme?
Gurabija me rrushë