Torte   me rende për te gjithë
Torte me rende për te gjithë

Torte me rende për te gjithë

Kuzhint.com

Përbërësit për kore:

*15 bardhë veze

*15 lugë sheqer

*24 lugë arra te bluara

*9 lugë miell

Prej këtyre përbërësve e pregaditim nje mase te dendur dhe prej kesaj mase i pjekim 3 kore veq e veq ose edhe vetem ne nje pet dhe pastaj pasi te pjeket dhe te ftohet e ndani ne 3 pjes te barabarta në tepsi me form 28 cm ne temperatur 180 grad

*Qumësht 1 litër

*15 te verdha te vezëve

*20 lugë sheqer

*15 lugë miell

*Çokollatë e errët 250g

*200 g çokollatë të bardhë

*150g arra te bluara

*370 g gjalpë

Përgatitja:

Ne fillim ne nje pjat me pak qumësht, i perzien të verdhat e vezëve me sheqer dhe miell.

Ne nje ene e vendosim qe te vlojm pjesen tjetër te qumështit dhe pasi temerre val ia derdhim ne te përzierjen me të verdat e vezëve.

Kur masa te trashet, e lem qe të ftohtë dhe pastaj ne të shtojm 370 gram gjalpë dhe e perziej mire.

Fillin e pregaditur e ndajm ne në 3 pjesë te barabarta

Në pjesën 1 duhet shtuar 250 gram çokollatë e zeze të shkrirë

Në Pjesën 2 150 gr arra te bluara

Në pjesën 3 shtohet 200 g. čokolad e bardhë e shkrir.

Ne fillim vendosim peten e par, pastaj siper ia hedhim kremin me qokollad te zeze, prap edhe nje pet tjeter ku dhe siper tani e vendosim kremin me qokollad te bardhe, siper saj vendosim edhe peten e tret dhe ne funde ia qesim edhe kremin me arra te bluara

Pasi tekemi perfundu me renditjen e petave dhe kremit torten e lyejm me krem ajke te bardh ne te gjitha anet si dhe e dekorojm si ne foto/tortekolaci/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  gjithe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salca me perime te fresketa
Trileçe me  kokos
 Fondant per torte