Torte me neskafe
Torte me neskafe

Torte me neskafe

Kuzhint.com

Përbërësit:

4 luge sheqer,

5 luge miell,

2 luge uje,

1 luge kakao,

1 pluhur per paste,

50 ml vaj,

250 ml kafe ose qumsht qokollate,

Kremi i verdhë:

4 te kuq te vezes,

1 luge sheqer,

300 ml qumesht, 5 luge miell, 100 gr margarine, 3 luge sheqer pluhur, 2 sheqer vanile,

Kremi i bardhë:4 te bardha te vezes, 7 luge sheqer, 4 luge uje,

Glazura:100 gr qokollate, 3 luge vaj,

Pergatitja:

Perzihen te verdhat e vezes me sheqer derisa te zbardhet masa e pastaj ia shton ujin, vajin,

miellin e perzier me pluhur per paste, kakaon, dhe perzihet mire dhe kete nase e pjek ne tepsi 30×20 derisa te piqet.

Perzihen te verdhat e vezes me sheqer, pak qumeshte kurse pjesa tjeter e qumshtit e qesim te vloj,

pastaj vezeve ua shtojme miellin dhe sheqer vanilen.

Kete mase e perziejme mire dhe kur te vloj qumshti e perziejme derisa te trashet.

Kur te trashet mire e largojme nga zjarri derisa te ftohet pergjysem dhe kesaj mase ia shtojme

margarine e tundur em sheqer pluhur dhe e perziejm mire.

Pasi te piqet peta e ndajme ne mes dhe i formojme dy peta.

Peten e pare e shtrijme dhe e lagim me neskafe te pergaditur ose qumesht qokllate dhe e lyejme me kremin e verdhe.

Pastaj kremin e verdhe e pastaj prap peta e dyte e lagur me qumesht qokollate ose neskafe, dhe

pastaj kremin e bardhe qe pergaditet duke perzier vetem te bardhat e vezes ne shkume te forte dhe

pastaj shkumes ia shtojme sherbetin e zier me ujin dhe sheqerin te zier per dy minuta dhe ashtu

vale ia qet shkumes dhe kete mase ia qet tortes persiper.

Pasi te ftohet pak ia qet glazuren me qokollate te shkrire.

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  neskafe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Nje ide per pastrimin  e shpejtë te  fugave në mes te pllakave
Kujdes, Kina ka nisur të prodhojë oriz plastik (Video)
Sanduiç me krem salmoni dhe krem spinaqi