Torte elizabet e pergaditur nga tegatuajm
Torte elizabet e pergaditur nga tegatuajm

Torte elizabet e pergaditur nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

8 vezë , 8 luge gjelle sheqer, 10 lug gjelle arra te bluara, 4 lug gjelle millë , 1 luge gjelle kakao, 50 gr qokollad te grimcuar ne rende, 1 peciv

Pregaditja e recetës :

Perbersit per fillin;

250 gr margarin, 200 gr sheqer pluhur, 300 gr keksa te bluhura (plazma keksa), 300 gr arra te bluhura, 1 luge gjelle kakao, 1 sheqer vanilje, korja e 1 limoni e grir ne rende, 100 ml qumesht.

Per lyrje te petave;mermelad kajsi, cocacoll

Per dekorim;2 shllag krem vanilje, 200 ml qumesht, 100 gr qokollad si dhe 30 gr qokollad per ta zbukuru, ben edhe arra, kokos etj.

Pergatitja e petave;

Tunden me mikser 8 vezë me 8 luge sheqer derisa te fitohet nje mas e trashe.

Ne kete mas te fituar ia shtojm 10 lug gjelle arra te bluara, 4 lug gjelle millë, 1 luge gjelle kakao, 50 gr qokollad te grimcuar ne rende si dhe 1 peciv.

Pandispanjen e fituar keshtu e qesim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje ku e fusim ne furr me pjek ne temperatur 180 grad.

Mbasi te jet pjekur torta e lem qe te ftohet mir qe sa me leht ta presim ne tri pjese.

Pergatitja e fillit;

Marrim margarinen e zbutur ne ambient e dhomes (jo ne zjarr) dhe sheqerin pluhur e rrahim mir me mikser pastaj ne kete mas i shtojm keksat qe duhet me par ti zbuteni me qumesht te vaket jo te vluar qe te jen te ftohta kur ti perzieni me margarin, ia shtojm arrat e bluhura, sheqer vanilen, dhe koren e 1 limoni te grir ne rende.

Pastaj ne kete mas ia shtoni 300 gr arra te bluhura, 1 sheqer vanilje, koren e 1 limoni te grir ne rende.

Masen e perzini mire me lug e jo me mikser(vetem margarina ma sheqer tundet me mikser).

Pergatitja e tortes;

Marrim nje pete dhe e zbusim me koka koll po jo ta qullosim shume e lyejm me mermelad kajsie ia qesim nje pjese te fillit.

Keshtu vazhdojm derisa ta kryejm krejt masen.

Ne fund i marrim 2 shllaga me 200 ml qumesht i rrahim derisa te trashet masa ku me kete mase e lyejm krejt torten dhe e zbukurijm me qokolladen qe e kemi shkir ne avull e qe duhet te jet e ftohur per ta perfundu torten e dekorojm me qokollad ne rende por, ben edhe arra, kokos etj sipas deshires.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  elizabet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e shijshme me rende
Dallimi në mes të karbohidrateve komplekse dhe atyre të thjeshta
Pilaf turk me mish qengji