Torte e shpejt me  Kokos
Torte e shpejt me Kokos

Torte e shpejt me Kokos

Kuzhint.com

Përbërësit

  • 5 ve
  • 1 gotë sheqer
  • 150 gr kokos
  • 200 gr qokolad
  • 1 lugë uje
  • 250 ml ajkë e ëmbël(hopla)

Ndajmë të bardhat e vezëve dhe i rrahim me sheqer deri te formohet shkumë e fortë.

I shtojme kokosin dhe e pjekim 20 minuta në 180*C.

Shkrijmë qokoladën me një lugë ujë në mikrovalë, të kuqt e vezëve i rrahimmire dhe i ziejm ne avull dukei i perzier vazhimisht qe mos te pjeken, ajkën e embël e rrahim me mikser dhe pastaj i përziejmë të gjitha keto masa bashkë.

Këtë masë te perzier dhe te bashkuar mire ia hedhim tortës së ftohur siper dhe past te perfundojm e vendosim në frigorifer qe të ftohet mirë.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat me sheri domate( Sallatë Tabbouleh)
Pite -Pica
AKULLORE ME LIMON