Sallatë me file pule (Recet Kineze)
Sallatë me file pule (Recet Kineze)

Sallatë me file pule (Recet Kineze)

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 karote e madhe e prere ne shirita, 100gr mashurka te pastruara dhe te prera ne copa, nje spec i kuq i pastruar nga farat dhe i prere ne shirita, 100gr brokoli me lulet e ndare, 2 fileto pule, 3 luge vaj, 6 qepe te grira, 1 thelb hudher i qerruarnje , cope xhenxhefil i njome i grire, 20cl leng pule, 1 luge niseshte, 3 luge salce soje, 2 luge sheqerkripe

Pregaditja e recetës :

Kjo është një recete gatimi kineze

Për të kursyer kohë mund të përdorni një konfeksion përimesh të përziera të ngrirjës dhe i fërgojm pak në tigan pa i shkrire më parë.

Për ta prere pulën me lehtë kur ajo është e shkrirë e lëmë vetëm për 15 min

në ngrirje sa të ngurtësohet vetëm pak në menyre që ti presim në shirita të rregullt.

Hedhim ne uje te vluar me kripe mashurkat, specin dhe brokolit dhe i kullojme pastaj presim edhe karoten ne copa

Presim pulen ne shirita te holla rreth 1, 5cm gjeresi.

Ne nje tigan kavrdisim qepen sa te zverdhet, po keshtu dhe karotat me hudhren

Shtojme qepen dhe vazhdojme gatimin per 2 min.

Bashkojme brokolit, specin, mashurkat dhe xhenxhefilin, e shuajme me lengun e pules dhe e leme te zjeje 5′ me zjarr mesatar.

Shperndajme niseshten mbi perimet dhe mishin, shtojme salcen e sojes dhe sheqerin

Perzjejme mire dhe kripim derisa salca te trashet.


Fjalet kyqe : sallata  sallate  file  pule  kineze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shtrumfeta nga Besnik Sadije Junuzi
  Torte me  kokos nga Lulja La
Kofneve (petulla) te mbushura me djathe dhe spinaqe