Revani me vezë fshati
Revani me vezë fshati

Revani me vezë fshati

Kuzhint.com

Përbërësit:

10 vezë të freskëta fshati,

10 lugë sheqer,

12 lugë mielle.

1 pako me peciv,

250 gr sheqer,

5 gota qumesht,

1 pako sheqer vanilje,

Sherbeti pasi të fillojë të vlojë, vazhdon zierjen edhe per pesë min. në zjarr të ulët.

Përgatitja:

Tunden te bardhat e vezëve me sheqer me mixer gjersa të krijohet një shkumë e qëndrueshme qe të fryet vëllimin 4-5 herë.

Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht.

Hidhet mielli i perzier me vanil me lugë jo te hidhet i teri por me lug nje nga nje duke e përzier nga lartë-poshtë ne kete rast me tel kuzhine e

jo me mixer që të mos ulet volumi.

Masa derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur.

Tepsia mbushet në lartësisë, pasi që gjatë pjekjes brumi rritë vëllimin.

Futet në furrë të nxehtë me temperaturë180 gradë C për t’u pjekur deri sa te merr ngjyren e deshirtar(shih foton).

Gjatë pjekjes furra nuk hapet.

Pasi të ftohet, hidhet sherbeti i vakët.

Pritet në delima apo si te deshironi.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla
Krofne nga furra
Mini Cupcakes me gjalp dhe arra (mufinsa)