Kofsh pule me patate
Kofsh pule me patate

Kofsh pule me patate

Kuzhint.com

Perberesit: 4 Kofshe pule 5 patate 250 ml Leng supe pule 1 Luge gjelle Mjalte 2 cm Xhenxhefil i fresket 25 gr Rosmarin Pak safran 1 Luge qaji erza Krip Piper 4 Luge gjelle vaj ulliri 3 Luge gjelle oplla Pergaditja: Kofshet e pules i pastrojme mire dhe i kriposim me krip si dhe piper.

Hedhim vaj ulliri ne nje tigan te madhe dhe aty i fergojme kofshet e pule deri sa te marrin ngjyre te kafte.

Pastaj i vendosim ne nje tepsi ia hedhim patatet e prera.

Ia shtojme edhe lengun e kofdheve dhe te gjithen e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 200 Grad per 25 minuta. Gjate kohes qe jane duke u pjekur kofshet e pules marrim krem oplla.

Xhenxhefilin e bluajme shume imet ndersa safranin e coptojme dhe se bashku me mjalten, kanellen, dhe pak uje i hedhim ne tenxhere dhe i vendosim mbi zjarre te zihen pak ne temperatur te ulet. 5 minuta para se te perfundoj koha e pjekjes se kofsheve ia hedhim kofsheve te pules perzierjen dhe i lem edhe 5 minuta te pjeken. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  kofsh  pule  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Një torte me rende
Rafaelo  me qokollad
Makarona ne tav