Revani e shijshme
Revani e shijshme

Revani e shijshme

Kuzhint.com

Përbërësit:

10 vezë të freskëta,

10 lugë sheqer,

12 lugë miele,

1 peciv.

Përbërësit per sherbetin;

1/2 kg sheqer,

5 gota ujë,

1 qeskë sheqer vanilje.

Sherbeti pasi të fillojë të vlojë, vazhdon zierjen edhe pesë min. në zjarr të ulët pastaj e largojm nga zjarri.

Përgatitja:

Tunden të verdhat e vezëve me sheqer gjersa të krijohet një shkumë e qëndrueshme dhe të shtojnë vëllimin.

Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht.

Hidhet miellii perzier me peciv me lugë nje nga nje duke e përzier nga lartë-poshtë me tel kuzhine që të mos ulet brumi.

Masa derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur.

Tepsia mbushet në gjysmen e lartësisë, pasi që gjatë pjekjes brumi rritë vëllimin.

Futet në furrë të nxehtë me temperaturë 160 gradë C për t’u pjekur për afro 30 min.

Gjatë pjekjes furra nuk hapet.

Pasi të ftohet, hidhet sherbeti shum pak i vakët.

Pritet në delima dhe servohet.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me çokollatë dhe arrë kokosi
Keke i mbushur me kreme kokosi nga tegatuajm
Mollët dhe mjalti kthejnë fuqinë