Reqel ftoni nga Adelina Halimi-Shehu
Reqel ftoni nga Adelina Halimi-Shehu

Reqel ftoni nga Adelina Halimi-Shehu

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 1 kg ftoj
  • 1. 200 kg sheqer dhe
  • nje gote e madhe me uje,
  • arra
  • rrushe te thate dhe
  • 1 limon.

Pergaditja;

Ne fillim marrim ftojt dhe i qerojm dhe te gjithe i hedhim ne nje en te mbushur me uje Pasi te kemi perfundu se qeruari i largojm ftojt nga uji (i kullojm)i grijm ne kube dhe pastaj bejm matjen e tyre ne peshore te kuzhines se a jan sakt 1 kg qe don te thote ftoj te qeruar 1 kg.

Ne nje en tjeter qesim sheqerin dhe ujin qe te vlojm ku ne kete en tani i qesim edhe ftojt e prera ne kube dhe keshtu i lem qe te ziejn duke i perzier her pas here e jo nonstop ku zierja duhet te zgjat 30 minuta.

Pasi te jen zier i largojm nga zjarri dhe tek reqeli i zier qesim arrat e coptuar dhe rrushin e thatesi dhe nje gjysem limoni ose nje limon te grimcuar ne copa se bashku me levoren.

Te gjitha keto perzien se bashku mire e mire dhe pasi te ftohet mun qe ta sherbeni


Fjalet kyqe : turshi  reqel  ftoni  adelina  halimi  shehu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare në formë trëndafili
Brownie i mbushur me kokos
Supë me fide dhe spinaqë