Reçel i shijshëm me fik
Reçel i shijshëm me fik

Reçel i shijshëm me fik

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Për 2 kg fiq 1/2 dl linon të freskët, 700 g sheqer, 1 dl ujë dhe pak kanellë

Pregaditja e recetës :

E lani, pastroni, qëroni dhe e bëni fetë fikun.

Hidheni në tenxhere të gjerë dhe shtoni mjetet për përgatitjen e xhemit, lëngun e limonit dhe ujin.

Vendoseni tenxheren në zjarr dhe lereni të vlojë.

Më pas i shtoni sheqerin e mbetur dhe prap e presim të vlojë dhe e lëmë në tigan për disa minuta pas vlimit.

Nëse në sipërfaqe paraqitet shkumë, largojeni atë.

Me xhemin e nxehtë i mbushim kavanozët e xhamit.

I mbyllim mirë dhe i lëmë të ftohen.


Fjalet kyqe : turshi  reqel  shijshem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë laraman nga Brunilda Nuhu
Dieta ideale për secilën shenjë të horoskopit
Petulla te shishme