PUDING ME BISKOTA DHE RRUSH TE THATE
PUDING ME BISKOTA DHE RRUSH TE THATE

PUDING ME BISKOTA DHE RRUSH TE THATE

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1. 5 L qumësht
  • 2 të verdha veze
  • 12 lugë gjelle sheqer
  • 7 lugë gjelle niseshte
  • 1 lugë kafeje vanilje
  • 100 gr rrush të thatë
  • 1 pako biskota të thjeshta.

Përgatitja:

Përpara së gjithash marrim tasa/gota dhe në fundin e tyre copëtojmë disa biskota dhe i shtojmë edhe disa kokrra rrush të thatë.

Më pas në një tenxhere të madhe hedhim qumështin, 2 të verdhat e vezës, sheqerin dhe niseshten.

E vendosim tenxheren në zjarr dhe fillojmë ta trazojmë pa ndërprerje në mënyyrë që mos të na ngjisi fundi.

Ky proces kryhet në zjarr mesatar.

Gjat kohës që e trazojmë vërejmë që masa fillon të trrashet dhe merr pamjen e një kremi.

Në këtë moment shtojmë vaniljen dhe e trazojmë sërisht duke u kujdesur që masa të mos na ngjis.

Në këtë moment e heqim tenxheren nga zjarri dhe fillojmë të mbushim me të gotat me ndihmën e një garuzhdeje.

Për ta bërë akoma më të shijshme e mbushim gotën deri në gjysëm, shtojmë një shtresë më biskota dhe rrush të thate dhe shtojmë përsëri nga kremi i përftuar.

Në fund mund të therrmojmë disa biskota në qendër të gotës, ose mund të përdorim pak shllak për dekorim.

I lëmë të ftohen zupat në temperaturë ambjenti dhe më pas i vendosim në frigorifer.


Fjalet kyqe : embelsira  puding  biskota  rrush  thate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ata që luajnë me nipërit e tyre mbesin më të kthjellt
Ëmbelsirë për fëmijë
Torte me krem pana