Petulla
Petulla

Petulla

Kuzhint.com

Përbërsit:

-2 gota qumësht të vakët,

-tharmë buke (aq sa qitet për bukë), kripë

-miellë sipas nevojes,

-pak sheqer,

-1 vezë,

-vaj për fergim,

-1lugë qaji pluhur fryres.

Përgatitja:

Me përbërsit e me siperm bëhet brumi por jo i trash ne nje en pak ma të thell dhe lihet me ardhë deri da te dyfishohet masa.

pastaj marrim me lugë nga brumi dhe i fergojme ne vaj qe e kemi ngrohur me par.

Ju beft mirë.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bakllavë  turke
Embelsire me vishnje
Kundër astmës me gjethe fiku