Nje ide per pastrimin  e shpejtë te  fugave në mes te pllakave
Nje ide per pastrimin e shpejtë te fugave në mes te pllakave

Nje ide per pastrimin e shpejtë te fugave në mes te pllakave

Kuzhint.com

Që shtëpinë ta keni jashtëzakonisht të pastër, shumë shpesh përdorni detergjente të shtrenjta, të cilat mund edhe të jenë shumë të rrezikshme.

Një zbardhues i përkryer për fuga në mes pllakave në banjo ose kuzhinë mund ta përgatisni shumë shpejtë dhe lehtë në shtëpi.

Pas kësaj, pllakat do të duken si të reja! Që pllakat e keramikës dhe fugat të jenë të shkëlqyera sikur në ditën e parë kur i keni vendosur, bëjeni këtë përzierje: 7 gota ujë (1, 5 l) 1/2 e gotës sobë bikarboni 1/3 e gotës lëng limoni 1/4 e gotës uthul alkooli Në 1, 5 l ujë treteni sodën.

Shtoni lëngun e limonit dhe në fund me ngadalë shtoni uthullën.

PRisni derisa të kalojë reaksioni kimik dhe përzierja juaj është e gatshme për t’u përdorur. Tani me brushë apo sfungjer fërkoni fugat në mes të pllakave dhe do të shihni se si para syve tuaj fugat bëhen të bardha, kurse pllakat fitojnë një pamje të freskët dhe të re. Lexoje dhe shperndaje tek miqte se ndoshta i nevoitet atyre!!


Fjalet kyqe : keshilla  pastrimin  shpejte  fugave  pllakave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Torte e thjesht me çokolate dhe qershia(vishnje )
Torte me kungullesh
Humbni 3 kg në 5 ditë me lëng majdanozi