Musakë me patate nga tegatuajm
Musakë me patate nga tegatuajm

Musakë me patate nga tegatuajm

Kuzhint.com

Receta e Musakë me patate eshte nga tegatuajm

Përbërësit:

Patate sipas nevojes,

2 qepë, 1 karot,

1 spec jeshile,

1 spec te kuqe,

2 domate te kuqe,

Piper i kuq,

300 gr mish i grirë,

Piberi zi, 3 vezë,

Melmesa sipas shijesGjysmë litër qumështdjathe kaqkavalle

Pergaditja;Pastroni patatet dhe preni në feta.

Në vaj të nxehtë, skuqni dy qepët, 1 karot, 1 spec jeshile, 1 spec te kuq dhe 2 domate te kuqe shtoni edhe pak piper të kuq, mishin e grirë, vazhdoni me skuqjen edhe për pak kohë e më pas hidhni melmesa piber te zi edhe pak kripë.

Pastaj, merrni një tepsite lyer me vaj dhe i renditni ne fillim një rend patate, më pas mishin me përbërësit tjerë deri sa të mbulohet rendi i fundit prap me patate.

Hidhni pak biber sipas nevojës, derdhni ujin e tepruar nga mishi dhe vendoseni në furrë te mbuluar me foli që të piqet.

Rrahim 3 vezët me 1 luge melmesa dhe i përziejm me gjysmë litër qumësht dhe kete mas e hedhim sipër gjellës gjatë pjekjes në temperature të lartë ia hekim folin dhe vazhdojm edhe më tej pjekjenduke i hedhur siper djathe kaqkavall.

Servohet e nxeht.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  musake  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Paqe me forrme role dhe me mishe pule
Kulaç me kos
Patëllxhana të mbushur