Mishe (rosto) viçi me qepe(biftek)
Mishe (rosto) viçi me qepe(biftek)

Mishe (rosto) viçi me qepe(biftek)

Kuzhint.com

Përbërësit:

–1 lugë gjelle piper i zi kokërr–1 lugë gjelle mustardë–1 lugë gjelle rozmarinë e grirë–3 lugë gjelle vaj ulliri–1 rosto viçi me peshë rreth 1 kg– rreth 500 gr qepë–200 ml verë e bardhë–1 l lëng mishi–kripë.

Pergaditja;

Për të gatuar rosto viçi me qepë veprojmë në këtë mënyrë:

Thyejmë kokrrat e piperit dhe i përziejmë me rozmarinën, mustardën dhe kripë.

Fërkojmë mishin me këtë përzierie.

Skuqim qepën në zjarr të ulët deri sa të fillojë të karamelizohet.

Shuajmë me verë të bardhë dhe ziejmë deri sa të reduktohet ajo.

Shtojmë lëngun e mishit dhe i japim valë.

Hedhim qepët në një tepsi dhe vendosim mishin mbi to.

Mbulojmë me letër alumini dhe pjekim në furrë, në 180 gradë për rreth 2 orë ose deri sa të bëhet.

Heqim mishin nga tepsia dhe kalojmë lëngun e tepsi

Ju bëftë mirë


Fjalet kyqe : gjellera  rosto  viqi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe me djathë  nga Kaltrina Berisha
Roladë me kokos dhe luleshtrydhe
Shurupet nga bimët mjekësore