MASKE PER TE MBYLLUR PORET E FYTYRES
MASKE PER TE MBYLLUR PORET E FYTYRES

MASKE PER TE MBYLLUR PORET E FYTYRES

Kuzhint.com

Përbërësit per një maske : 1 e bardhë veze 1/2 (gjysmë) luge lëng limoni 1/4 domate (në madhësi të vogël) Përgatitja Pasi të keni pastruar të gjitha farëzat e domates grijeni hollë fare në rende.

Në një tas rrihni të bardhën e vezës, derisa të formohet një shkumë e trashë, në vazhdim, shtoni lëngun e limonit (rriheni dhe pak akoma), dhe në fund shtoni domaten e grirë dhe trazojini mirë. Përdorimi Ngaqë maska është e lagësht, aplikojeni me furçë, në 2-3 shtresa në të gjithë sipërfaqen e fytyrës ose vetëm në ato pjesë ku poret janë më të mëdha.

Lereni maskën të veprojë për rreth 20 minuta dhe pastaj shplahuni me ujë të vakët. Limoni dhe domatja janë të pasura me acide, ato mund të largojnë qelizat e vdekura nga lëkura, papastërtitë e mbledhura në pore, yndyrnën e tepërt etj.

Ndërsa e bardha e vezës forcon poret e lëkurës


Fjalet kyqe : keshilla  maske  mbyllur  poret  fytyres  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe e shpejt me susam dhe kos
Shahe  torte  me pudinge te çokollades
Makarona me mishe  pule