Petulla me form kungulli
Petulla me form kungulli

Petulla me form kungulli

Kuzhint.com

Shume te mira dhe te lehta te pregaditen Përbërësit: Per brumin; 500 gr miell, 2 -veze 1- lug kafeje kripe, 1- lug kafeje sode, kos sa te na nevoitet. 100 gr gjeme kajsie vaj per kuaverdisje Përagatitja: I vejme ne nje tas te gjithe perbersitsi; 500 gr miell, 2 -veze1- lug kafeje kripe, pastaj ia hedhim kosin e perzier me soden pak nga pak duke e punuarbrumin.

Brumi duhet te jete shume i bute. Me pas e leme menjane te mbuluar per 30 min.

Kur te jete gati e punojme per10 min.

E marim dhe e ndajme ne tri pjese, dhe secilen pjese e hapim ne nje pete jo shume te holle dhe i bashkoj, te tria dhe i shtrin edhe pak me tallus. I japim forme gungulli ose molle (duhet te keni kallep te ketyre formave ) ku prap i presimper se gjati ne mes dhe i lyejm me gjeme para se te piqen qe te duken si ne foto. Nxejm vajin ne nje tigan dhe i kuaverdisim tegjitha derisa te marrin nje ngjyre te arte. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  petulla  form  kungulli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla te shpejta me sheqer
Embelsir me çokollate
Tavë me spinaq