Kube mekeksa (biskota)dhe  Hurma
Kube mekeksa (biskota)dhe Hurma

Kube mekeksa (biskota)dhe Hurma

Kuzhint.com

Përbërësit:

200gr biskota,

150gr hurma,

100gr lajthi,

150gr gjalpë,

100gr qokollatë për gatim,

50ml rum,

1 vezë,

1 lugë kafeje kanellë,

100ml qumësht.

Përgatitja:

Në enë të madhe e të thellë i thyejmë biskotat me duar.

I thërmojmë lajthitë dhe i shtojmë në enën e madhe.

Hurmat i presim në copë dhe i shtojmë në enë.

Në tenxhere në zjarr e hedhim qumështin dhe gjalpin.

Pasi shkrihet gjalpi, e heqim tenxheren nga zjarri.

Në tenxhere e shtojmë rumin dhe kanellën.

Përziejmë me tel kuzhine dhe e shtojmë vezën.

Këtë masë e derdhim në enën e madhe.

Përziejmë me lugë.

Masën nga ena e vëmë në pjesën e poshtme të tabakasë për torta.

E rrafshojmë sipërfaqen.

Qokollatën për gatim të copëtuar, e shkrijmë në enë mbi avull.

Në enë hedhim vaj, që qokollata të fitojë shkëlqim.

Qokollaten e shkrirë e derdhim mbi ëmbëlsirë.

Pasi shtrëngohet masa, e presim në copë katrore nga 3cm.

Kubet me hurma i vëmë në pjatën për ëmbëlsira.

Shpërndaje në Facebook.

Foto nga Edona Islami.


Fjalet kyqe : embelsira  kube  hurma  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Një picë e shijshme me perime
Kollpite me gjizë
Kifle hajmali