Bombica me kungull misiri
Bombica me kungull misiri

Bombica me kungull misiri

Kuzhint.com

Përbërsit:

200-300 gr. kungull misiri,

1 gotë e ujit sheqer,

Gjysëm gote e ujit kokos,

Gjysëm gote e ujit arra të grimcuara,

250 gr. keksa,

1 sheqer vanilje.

Kokos për lyerje.

Përgatitja:

Së pari në tenxhere e qesim kungullin me sheqer dhe e lojm tërë natën.

Mandej e ziejm për 15-20 minuta në temperaturë të ulët.

Kur e largojm kungullin nga zjarri e lojm që të ftohet dhe e bëjm pure me blender ose me pirun.

Mandej kungullit ja qesim arrat e grimcuara, keksat e bluar, sheqer vaniljen, kokosin përziejm dhe kur fillon masa të trashet e marim dhe i formojm toptha dhe krejt në fund i lyejm kokos. (Nëse nuk formohet masa e trash qesim keksa më shumë).


Fjalet kyqe : embelsira  bombica  kungull  misiri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tiramisu me çokollatë
Harroni ku i leni gjërat? Ja si shpjegohet kjo!
Rizoto Primavera