Kollpite me pet te gatshme
Kollpite me pet te gatshme

Kollpite me pet te gatshme

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg miell ( Ose pete te gatshme njelloj sikurse receta), 2 gota uje te vaket, 2 luge vaj-pak krype per brumin sipas deshires, 600 gr mish i grire, 3 koka qepe te medhaja-kryp, vaj dhe piper i zi

Pregaditja e recetës :

Në tavolinë ose në tepsi hidhet miell, ujë i vakët, vaj, krypë dhe përzihen dhe nga brumi i formuar bëhen disa kulecë të mesemn.

Secili kulac zmadhohet me okllai deri sa te mos gjahet peta.

Lyhen petat me gjalpë dhe siper hidhet nga masa e pergaditur per mbushje.

Për mbushjen e kollpites nevojiten mish i grirë, qepë të grira hollë, krypë piper i zi.

Masa e përgatitur skuqet në vaj dhe në fund të skuqjes i hidhet pak piper i kuq për ngjyrë.

Masa duhet të lihet të ftohet dhe më pas mbushen petat rrotullohen si rolad dhe vendosen ne tepsi sipas deshires ose njelloj sikurse ne foto.


Fjalet kyqe : brumera  kollpite  gatshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet që përmbajnë kalcium
Tiramisu me pandispanje
Reçelë nga  ftoni