Kekë me boronica dhe bajama nga tegatuajm
Kekë me boronica dhe bajama nga tegatuajm

Kekë me boronica dhe bajama nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit;

2 filgjana te kafes me gjalp te shkrir, 15 luge gjelle sheqer, 3 veze, 1 filgjan te kafes me vaj, 2 filgjana te kafes uje ose qumesht, 1 peciv, 15 lug gjelle me mielle (te mbushura shume ), 100 gram boronica te fresketa.

Pasi ta qesim masen ne tepsi siper ia qesim edhe 50 gr badema (bajama) te coptuara.

Pergaditja;

Ne nje ene te thelle ne fillim qesim gjalpin e shkrir pastaj i qesim te gjithe perbersit e tjer nje nga nje me radhe siq jan te shenuar me lart por gjithmon (kur ta qesim nje perbers e perziem mire pastaj ia qesimperbersin tjeter ) duke i perzier ngadal me nje luge te madhe ose me tele kuzhine qe te bashkohen mire dhe mos tembesin kokerriza dhe mos te shtypen frutat(boronicat).

Masen e fituar e qesim ne nje tepsi te lyer me gjalpe dhe te permillur(ose e shtroni me leter per pjekeje) e rrafshojm duke e tundur shume leht tepsin jo me luge dhe pastaj siper ia qesim edhe 50 gr badema (bajama) te coptuara ku dhe e fusim ne furre te parangrohur ne 200 grad per tu pjekur (ne momentin qe ta fusim kekun ne furr ia ulim temperaturen ne 170 grad) dhe e lem qe te piqet deri sa te merr kete pamje si ne foto.

Si keshille; sigurohuni se a eshte pjekur ne te gjitha anet keku gjithmon me nje thike apo rremojs

Nese vertet e gatuani siq e kam gatuar une ateher ju beft mire !

Foto dhe receta jane te pergaditura nga pronaret e faqes.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  boronica  bajama  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

kifle te vecanta
Torte Mrekulli me një vezë
Kek me moll dhe rrush te that: