Kek me dy shije
Kek me dy shije

Kek me dy shije

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

20 lug miell, 20 lug sheqer, 20 lug qumesht, 20 lug vaj, 3 lug kakao dhe 6 vez

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene rrahim me mixer elektrik vezet se bashku me sheqerin ;vaniljen dhe peciven derisa masa te dyfishohet pastaj ia shtojm qumshtin, vajin dhe prap i perziejm por tani me ngadal.

Ne fund ia hedhim edhe millin ngadal duke e perzier mire.

Marrim nje pate te thell dhe e ndajm nje pjes nga masa e pergaditur ku ne te ia qesim kakaon dhe e perziejm derisa te tretet mire.

Marrim nje tepsi te rrumbullaket ose drejtekendeshe e lyejm me gjalp dhe e permiellim pak dhe ne te qesim masem e verdhe ne fillim pastaj ia qesim edhe masen me kakao dhe ia japim formen me nje maje lug e siq e shihni ne foto dhe e pjekim ne temperatur 200 grad.

Pasi te pjeket e largojm nga furra qe te ftohet.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  shije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Trahana
Si mund të riktheni butësinë e peshqireve të vjetër
Të luftosh kundër njollave të yndyrës