Hani për ta mposhtur diabetin
Hani për ta mposhtur diabetin

Hani për ta mposhtur diabetin

Kuzhint.com

Kur konsideroni që “glukoza është jo tolerante” atëherë ky është një term i ri për “dibetiket”, kështu që është lehtë të shohim se çfarë nuk duhet të hamë.

Që do të thotë se ushqimet e pasura me glukozë që janë: buka, orizi, pasta dhe patatet.

Mirëpo Mary Vernon preferon më shumë një qasje pozitive: “Dëshiroj të theksoi çfarëmund të ju pëlqej njerëzve”.

Andaj përdorni direktivat e mëposhtme për të ndërtuar një dietë me recetë.

Një paralajmërim: nëse merrni barna për tension të lartë apo për nivel të lartë të sheqerit në gjak, konsultohuni se pari me mjekun, pasi kjo dietë mund të shkaktoj.

Hani gjersa jeni të kënaqur, jo vetëm për të mbushur barkun.

Mos shmangni vaktet, sidomos drekën.

Përfshini proteina siç janë mishi, djathi dhe lajthitë, me çdo vakt dhe meze.

Perimet: Vendosni në tavoline se paku katër ushqime të nëntokës (apo të rrënjave).

Kjo do të thotë të përdorim brokoli, shpargut, spinaqin dhe perime të tjera me mëgje të gjelbra.

Një shërim është një tas të tyre të papërpunuara – që është në madhësi të bejsbollit- apo gjysmë tasi të fërguara (sa një gjysmë topi).

Mish dhe vezë: Hani sa më shumë këto ushqime – të cilat përfshin shpendët dhe peshkun – sa dëshironi ju (p. sh derisa të ngopeni)Djathi: Merrni deri në 112 gram të djathit të fortë dhe të butë – për shembull permasan, amerikan dhe cheddar.

Një shërbim duhet të jetë i madhësisë sa dy domino.

Frute: kufizojeni vetveten në një tas manaferra apo pak pjepër në ditë.

Bajamet: 28 gramë në ditë.

Ekstra (ndihmojeni vetveten) : Erëzat: mustardë, rrepë, sos i sojës dhe sos i specit të kuqe.

Sallata: vaj dhe uthull – me përbërje yndyrore – siç janë produkte të fermës – që nuk përmbajnë më shumë se dy gram karbohidrate në shërbim.

Vajrat: Vaji i ullirit dhe i kanolës janë më të mirët; përdorni sasi shumë më të vogla të vajrave tjerë.

Pijet: Pini deri në dy litra ujë në ditë.

Pastaj konsumoni dy pije soda në ditë dhe çaj të pa ëmbël dhe kafe sa kërkoni (ndryshojeni nëse mundeni)


Fjalet kyqe : keshilla  hani  mposhtur  diabetin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë  me form shalqiri
Gurabija (biskota) me nisheste
Uleni nivelin e yndyrës në gjak me receta natyrore