Kek laraman
Kek laraman

Kek laraman

Kuzhint.com

Perberesit : Per brumin: -150 gr Sheqer -1 Luge qaji bakin -4 veze -150 gr Miell - 50 ml qumesht -50 ml vaj -60 gr qokollad kuzhine te grir ne rende Per dekor : -1 Luge gjelle sheqer vanille -Cokolate dhe -50 ml ajke Pergaditja: Furren e nxehim ne 175 Grad.

Marrim nje tepsi me permasa 20x20 cm ose te rrumbullaket dhe e lyejm me vaj. Ne nje ene rrahim vezet me sheqer derisa te fryet masa pastan ne ket mas shtojm vajin dhe qumshtin i perziejm me shpatull dhe ne fund shtojm millinme peciv dhe qokolladen e grir ne rende Derdhim brumin ne tepsi dhe e vendosim ne furre dhe e lem te pjeket per 35-45 minuta. Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet. . Ne fund e dekorojme me cokolatee shkrir ne avull se bashku me vanilen dhe ajken. Nje keshille; qokollada duhet te jet e nxeht kur ta qesim mbi ndersa torta e ftoht. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  laraman  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne
Ëmbëlsirë me zhele bombone
Kungull i njome dhe domate te mbushura me peshk tuna