Kek i shpejte me kakao
Kek i shpejte me kakao

Kek i shpejte me kakao

Kuzhint.com

Perbersit;

100 gr sheqer pluhur,

3 lugë qumesht,

3 lugë vaj, 4 vezë,

150 gr miellë,

50 gr kakao,

1 pako peciv,

2 gota te qajit krem pana,

çokollad te perzier me 3lug ajk dhe te shkrir ne avull.

Pergaditja;

Me nje ene qesim vezet dhe sheqerin dhe i perziej me mikser pastaj ia shtojm miellin, qumshtin, vajin, kakaon dhe peciven.

Masen e pregaditur e qesim ne nje tepsi te lyerme gjalp dhe e vendosim qe te piqet ne furre te nxeht ne 170 grad C.

Pasi te piqet e shpojm ne te gjithe anet me rremojs dhe siper ia qesim me lug 2 gota te qajit qumesht pastaj ia vendosim shtresen me krem te pregaditu nga ajka pana dhe ne fund e dekorojm me qokollad te perzier me 3 lug ajk dhe te shkrir ne avull.


Fjalet kyqe : embelsira  shpejte  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SI TE LARGOJME NJOLLAT E ZEZA NE FYTYRE
Torte me kafe  turke
Praline me konjak