Kek i shpejt me karota
Kek i shpejt me karota

Kek i shpejt me karota

Kuzhint.com

Receta per kete embelsir eshte shume shume e thjesht ;

Përbërësit:

*6 karota mesatare ne rende,

*1 gote vaj,

*1 gote sheqer,

*1 peciv,

*1 luge kakao,

*1gote lajthi te bluaraose festek,

*1 gote miell,

*Qokollad te bardhe te shkrir ne avull dhe te perzier me shllag krem vanilje te rrahur mire per ta lyer siper torten,

Pergaditja;

Në një tas të thellë përzihen te gjithe perbersit e me siperm me nje lug sepse ketu ska nevoj per mikser elektrik me perdor

Pasi te jen bashkuar mire perbersit, masa pastaj hidhet në tepsi të lyer me pak gjalpë dhe pak miell që të mos ketë ngjitje) dhe

futet në furrë në 175-180 gradë për 40 minuta.

Pasi te pjeket dhe te ftohet mire e lyejm dhe e dekorojm siper si ne foto qokollad te bardhe te shkrir ne avull dhe te perzier me shllag krem vaniljete rrahur mire.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  shpejt  karota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ta zhdukim njollën nga një veshje
Ëmbelsirë e njom me kakao
Torte magjike