Gjemë prej kumbullave nga Bardhe Buçaj
Gjemë prej kumbullave nga Bardhe Buçaj

Gjemë prej kumbullave nga Bardhe Buçaj

Kuzhint.com

Masa e kumbullave dhe sheqerit sipas deshires dhe nevojes qe keni.

Kumbullat nuk I blujm por njeher I lajm dhe tani I qajm dhe I qesim ne nje bure*en te thelle ) tè madhe dhe siper ju qes sheqer duke i rendit nje rend kumbulla nje rend sheqer deri sa te perfundojm me krejt kumbullat dhe tani i len me sheqer qe te qendrojn 24 ore.

Pastaj pas 24 oreve I qesim ne tave dhe I pjekim ne furre si ajvarin ku nuk ju qesim fare uje sepse kumbullat e lshojn ujè vet prej sheqerin dhe vazhdojm qe ti pjekim ne 200 grad per 3 ore qe keni nevoj I shtoni sheqerin sipas shijes.

Kumbullat i pjekim deri sa tè trashet lengu(gjemi)


Fjalet kyqe : turshi  gjeme  prej  kumbullave  bardhe  buqaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dobësohuni gjatë fundjavës
Krempite me biskota
Kripa e tepruar mund të nxisë dhimbjen e kokës