Edhe çaji i dobishëm për trurin e njeriut
Edhe çaji i dobishëm për trurin e njeriut

Edhe çaji i dobishëm për trurin e njeriut

Kuzhint.com

Një filxhan çaj mund t'ju shijojë, por ju bën mirë edhe për trurin.

Studimet e fundit kanë treguar se çaji nxit aktivitetin e trurit, sidomos pjesët që lidhen me kujtesën dhe marrjen e vendimeve. Ende nuk është e qartë se kush i shkakton këto efekte, por publikimi i fundit i “Nutritional Neuroscience” dëshmon se një filxhan me çaj jeshil ose të zi ka efekt në trurin e njeriut vetëm gjysmë ore pasi ta keni kosnumuar. Duket se benefitet më të mëdha nga çaji marrin anglezët, të cilët konsumojnë rreth 165 milionë filxhani çaji në ditë.

Përkthyer në përqindje, i bie që 80% e popullsisë janë konsumues të këtij produkti. Studimet e mëhershme kishin treguar se konsumimi i çajit tre deri në katër filxhanë në ditë ndihmon edhe në uljen e mundësisë për të pasur një sulm në zemër, ndërsa ul edhe nivelin e stresit.


Fjalet kyqe : keshilla  edhe  qaji  dobishem  trurin  njeriut  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

PËR ÇFARË BËN MIRË TRUMZA?
Kek me puding
Muffinsa me ajke