Disa këshilla për pastrimin e preparateve shtëpiake
Disa këshilla për pastrimin e preparateve shtëpiake

Disa këshilla për pastrimin e preparateve shtëpiake

Kuzhint.com

Nuk është gjithmonë e lehtë ti pastroni gjërat në shtëpinë tuaj

Sidomos ato me njolla të vështira të cilët mund të na bëjnë shumë nervoz si dhe të na marrin tërë kohën që kemi

Ne ju ofrojmë disa këshilla për pastrim më të lehtë të gjërave shtëpiake të cilët do të ndryshojnë dhe thjeshtojnë jetën tuaj

Në postimin e sotëm po ju paraqesim disa mësime dhe këshilla të zgjuara që do bëjnë procesin e pastrimit më të lehtë dhe interesant si dhe do ju kursejë njëkohësisht kohë

Hidhni një sy më poshtë dhe mësoni rreth tyre

Pastroni njollat e kafesë nga filxhani

Hidhni një lugë sode bikarbone brenda filxhanit

Hidhni dy lugë uthulle brenda filxhanit

Përdorni një shpuzë ose furçë për të përzier përbërjen rreth tërë filxhanit

Lëreni përzierjen të veprojë për 10 minuta

Pastroni brendësinë sërish dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë

Pastroni njollat e ujit (gëlqerës)

Vendosni gotat në makinën larëse

Hidhni detergjentin e caktuar për larje

Mbushni një gotë ose kavanoz të vogël me uthull dhe mbushni rreth 2/3 e saj

Vendoseni në raftin më të ulët, mundësisht në mes por kudo që ju përshtatet më së miri

Pas larjes gotat do të shkëlqejnë për mrekulli

Pastrimi i pllakave të dyshemesëMblidhni të gjitha mjetet e nevojshme për pastrimin e pllakave dhe hapësirave ndërmjet tyreJu duhen dy kofa dhe lecka, furçë për pastrimin e thellë të hapësirave të pllakave (fugave), xhoker, peceta apo peshqir të pastër për tharjen e tokës si dhe detergjentin Tile DIY&Grout Cleaner Pastrimin e guackës së wc-së

Përbërësit: 1 1/3 sode bikarbone, 1/4 acid citric, vajra esencial (gjithsej 90 pika)

Pajisjet: enë për përzierje, fshirëse apo furçë të vogël, maskë për përzierjen, dorëza për të parandaluar irritimin e duarve

Është shumë e thjeshtë: vetëm përzieni sodën bikarbone dhe acidin citric në enën dhe do të fitoni masën e duhur

Pastroni furrën tuaj Ju nevoitet: ujë sprej shishe, sode bikarbone, uthull, një tas i vogël hiqni telat e furrës, përzieni disa lugë sode bikarbone me ujë në një tas

Qëllimi është të fitohet një masë apo pastë që do të shfrytëzohet për të pastruar vendet që kanë nevojë

Përhapni pastën në brendi të furrës

Soda bikarbone do të marrë ngjyrë kafe

Lëreni të veprojë për një natë, sodës bikarbone i duhet të paktën 12 orë për të funksionuar

Pas një dite merrni një leckë dhe fshijeni mirëVendosni në një sprej shishe pak uthull dhe spërkatni në vendet ku shihni akoma sode bikarbone


Fjalet kyqe : keshilla  disa  pastrimin  preparateve  shtepiake  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Berlina te gatuara ne furr
Sallat e shijshme ruse
KUZHINA TRADICIONALE SHQIPTARE