Embelsire me arra, lejthia dhe ajke
Embelsire me arra, lejthia dhe ajke

Embelsire me arra, lejthia dhe ajke

Kuzhint.com

Perberesit: 300 gr Miell 200 gr Sheqer pluhur 100 gr Arra te bluara 100 gr Lajthia te bluara 200 gr Buter ose margarine Per mbushjen ju duhen: 700 ml ajke 3 Pako sheqer vanille Disa lajthia per dekor Pergaditja: Nga mielli, sheqer pluhuri, arrat, lajthiat dhe buteri bejme nje brume dhe e mbulojme me folie plastike duke e vendosur ne nje vend te ftohet per 30 minuta. Brumin e ndajme ne 6 pjese te barabarta, marrim leter per pjekje i presim ne forme te rrumbullakez sa nje pjate e desertit 20-22 cm.

Nga pjeset e brumit bejme peta te rrumbullaketa dhe i vendosim ne leter per pjekje duke i vendosur ne furre per tu pjekur ne temperatur 175 Grad per 10-15 minuta.

Pasi te pjeken e largojme peten nga brumi dhe e lem te ftohet. Per mbushjen rrahim ajken me sheqer vanillen dhe lyejme secilen pete duke e vendos nje mbi nje dhe ne fund tere siperfaqen e tortes duke e dekoruar siper me ane te nje shiringu kuzhine te mbushur me ajke si dhe disa copa lajthie.

Te qendroje ne frigorifer per 2-3 ore pastaj te sherbehet. Burimi: www. chefkoch. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  arra  lejthia  ajke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca Çara Me Karota Turshi
 Mufins me çokolate
Ata që luajnë me nipërit e tyre mbesin më të kthjellt