Brokoli me limon dhe parmesan
Brokoli me limon dhe parmesan

Brokoli me limon dhe parmesan

Kuzhint.com

Perberesit:

450 gr BrokoliNje luge gjelle vaj ulliriNje thelp hudhreLengu i dy limonaveGjysem luge caji levore limoni e grryer imet2 Luge gjelle majdanoz i fresket i prere imetKrip, piper i zi30 gr ParmesanPatate te ziera te prera ne dy pjese te ferguara per pak minuta ne tigan me pak vaj dhe rosmarin te freket.

Pergaditja:

Brokolin e prere ne pjese ne vogela e ziejme ne uje te kriposur 1-3 minuta. Hedhim vaj ne tigan dhe e vendosim mbi zjarr.

Shtojme hudhren e prere ne feta dhe e fergojme per pak minuta.

Shtojme brokolin, levoren e limonit, majdanozin, kripen, piperin dhe krejt ne fund lengun e limonit.

E perziejme dhe e lem edhe 1 minuta mbi zjarre. Krejt ne fund ia shtojme parmesanin.

Te servohet menjehere ne pjate sbashku me patatet e skuqura.

Kete mund ta kombinoni dhe me mish lope, peshku ose pule.

Quelle: www. chefkoch. de


Fjalet kyqe : brokoli  parmesan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me qepë dhe spinaqë nga tegatuajm
Keksa me kokos dhe qokollad
Japrak i shijshem me fleta rrushi