Briosh (Brioche)
Briosh (Brioche)

Briosh (Brioche)

Kuzhint.com

Nevojiten: 500 g miell I bardhe 50 g maja birre e fresket 1 lk sheqer 6 ls uje te vaket 50 g sheqer pluhur 10 g kripe 400 g gjalpe 6 veze Format e Brioshit mund te pergatiten vete duke perdorur filxhane caji me te cilin I jepet forme letres se aluminit. Pergatitja: 1. Ne nje tas te vogel hedhim 100 g miell.

Shtojme majane e birres te perziere me sheqer te tretur ne 6ls uje.

Perziehen te gjitha bashke dhe nese nevojitet mund te shtojme edhe pak uje tjeter.

Brumi I formuar lihet menjane per pak kohe deri sa te dyfishohet vellimi I formuar. 2. Lihet gjalpi te zbutet dhe rrihet si krem.

Shtohen ne ten je e nga nje vezet dhe perziehen mire.

Kremi I pergatitur bashkohet me brumin e ardhur. 3. Ne nje ene tjeter hidhet pjesa e miellit qe mbeti (400 g), perziehet me sheqerin puder, kripen dhe ne fund me perzierjen e mesiperme.

Brumi I pergatitur hidhet ne format e brioshit (8 cm diameter), sperkatet me pak miell dhe lihen serisht menjane ne nje vend te ngrohte deri sa vellii I miellit te dyfishohet. 4. Futen ne furren e ngrohur me pare 200 grade dhe lihen te piqen per 20 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  briosh  brioche  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Higjiena ushqimore- rregullat për t’u mbajtur mend
Kifle me susam
Kollëpite te vogla (byreçka) me spinaçë nga Tegatuajm