Bakllave  me qokollade
Bakllave me qokollade

Bakllave me qokollade

Kuzhint.com

Bakllave me qokollade hera e parë që bëj, është shumë e shijshme,

Perbersit:

Per petet qe do ti gatuani vet nevoiten;

5 vezë, 1 maj luge sheqer,

1maj luge kryp,

nje gote qaji vaj,

1 gote e gjysem kos

millë sipas nevoje, si dhe nisheste dhe griz gruri te perzira bashk nevoiten per ti tahllu petat.

Pete për bakllava mbushen me :

300 gram arra,

300 gram çokollatë integruar,

300 gr arra të bluara,

1pako gjalpë për lyerje.

700 gram sheqer,

500 ml ujë.

Per dekorim:

300 gram çokollatë e errët,

150 gram gjalpë ose margarinë.

Përgatitja:

Merrni pet e pregaditura ose te gateshme dhe i renditni njera mbi tjetren ku ne mes tyre qitni arra dhe keksa dhe qokollad te shkrir.

Kete proces e përsëriteni deri deri te perfhndojn te gjitha pete e gatuara.

Bakllava e preni në copa të vogla 3-4 cm ose sipas deshires mund ta gatueni edhe ne form rrollade,

Shkrihni gjalpin dhe e hidhni mbi bakllava ngadal.

Piqeni në temperatur180 gradë deri sa te merr ngjyren qe e preferoni ju.

Bakllava e pjekuur duhet që të ftohtohet plotësisht.

Kur te jet ftohur bakllava derdhesherbetin e zier qe duhet te jet i nxeht, dhe e mbuloni dei sa te ftohet mire.

Ne fund e merrni dhe e shkrini çokollatën me gjalpë ne nje en me avull jo ne flak dhe e mbulloni ter bakllaven me kete kremqokollad në të cilën ju më parë e keni ftohur.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  qokollade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me perime dhe patate
Bëjeni vetë pijen me elektrolite
Pule me rosmarin dhe patate