Bakllavë e thatë
Bakllavë e thatë

Bakllavë e thatë

Kuzhint.com

Përbërësit:

▪ 1 kg miell

▪ 3 kokrra vezë

▪ 10 gr kripë

▪ gjysmë kg arra

▪ 1 kg gjalpë

▪ 1 lugë sheqer

▪ lëng limoni

Përgatitja:

Fillimisht zëmë brumin ashtu si në rastin e bakllavasë tradicionale.

Brumi ndahet në 15 kulaçka dhe hapen 12 petë menjëherë.

Pasi petët hapen, ndahen në 6 copë.

Fillimisht shtrojmë 2 petë, hedhim arra, pastaj 2 petë të tjera, prapë arra (për secilën shtresë 250 gr arra) dhe shtrojmë dy petët e fundit.

E fusim në furrë me temperaturë 180 � C për një orë.

Pas pjekjes, kur është e nxehtë, i hedhim sherbetin po të nxehtë.

Pas sherbetit, i heqim copat e bakllavasë një e nga një dhe i lyejmë me arra të thërrmuara.

▪ 700 gr ujë

▪ 1 kg sheqer

▪ gjysmë limoni

Sherbeti përgatitet si zakonisht, si në rastin e bakllavasë tradicionale. /Telegrafi/


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  thate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishe lope i skuqur me perime nga tegatuajm
Kek laraman
Speca te mbushur