Ëmbelsirë me dekor
Ëmbelsirë me dekor

Ëmbelsirë me dekor

Kuzhint.com

Perbersit per pandispanjen;

8 lugë gjelle sheqer,

10 lugë gjelle arra te bluara,

4 lugë gjelle me millë,

1 lugë gjelle me kakao,

50 gr qokollad te grimcuar ne rende,

Perbersit per fillin;

250 gr margarin,

200 gr sheqer pluhur,

300 gr keksa te bluhura (plazma keksa),

300 gr arra te bluhura,

1 luge gjelle kakao,

1 sheqer vanilje,

korja e 1 limoni e grir ne rende,

100 ml qumesht.

Per lyrje te petave;

mermelad kajsie,

per sperkatje të petave:

coca col.

Per dekorim;

2 shllaga krem vanilje,

200 ml qumesht,

200 gr qokollad te zeze, si dhe nese nuk ke mundesi per ta zbukuru me lule si ne foto ateher, ben edhe ta leme vete siq eshte.

Pergaditja e petave;

Tunden me mikser 8 vez me 8 luge sheqer derisa te fitohet nje mas e trashe.

Ne kete mas te ftuar ia shtojm 10 lug gjelle arra te bluara, 4 lug gjelle mill, 1 luge gjelle kakao, 50 gr qokollad te grimcuar ne rende si dhe 1 peciv.

Pandispanjen e fituar keshtu e qesim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje ku e fusim ne furr me pjek ne temperatur 180 grad.

Mbasi te jet pjekur torta e lem qe te ftohet mir qe sa me leht ta presim ne tri pjese.

Pergaditja e fillit;

Marrim margarinen e zbutur ne ambient e dhomes (jo ne zjarr) dhe sheqerin pluhur e rrahim mir me mikser pastaj ne kete mas i shtojm keksat qe duhet me par ti zbuteni me qumesht te vaket jo te vluar qe te jen te ftohta kur ti perzieni me margarin, ia shtojm arrat e bluhura, sheqer vanilen, dhe koren e 1 limoni te grir ne rende.

Pastaj ne kete mas ia shtoni 300 gr arra te bluhura, 1 sheqer vanilje, koren e 1 limoni te grir ne rende.

Masen e perzini mire me lug e jo me mikser(vetem margarina ma sheqer tundet me mikser).

Pergaditja e tortes;

Marrim nje pete dhe e zbusim me koka koll po jo ta qullosim shume e lyejm me mermelad kajsie ia qesim nje pjese te fillit.

Keshtu vazhdojm derisa ta kryejm krejt masen.

Ne fund i marrim 2 shllaga me 200 ml qumesht i rrahim derisa te trashet masa ku me kete mase e lyejm krejt torten dhe e zbukurijm me qokolladen qe e kemi shkir ne avull e qe duhet te jet e ftohur dhe e fusim ne frigorifer qe te mpikset pastaj per ta perfundu torten e dekorojmsi ne foto apo sipas deshires.

Ju befte mire!

Si shtes ; nese deshironi mund ta pergaditeni edhe me pete te gateshme!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  dekor  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire  me kungulle nga Kaltrina Berisha
Receta e ditës | Ëmbëlsirë me portokall
Praline me konjak